Arıtılmış Su Nedir? Su Nasıl Arıtılır?

buzsuaritma Comments 0 2 Aralık 2017

Dünyanın vede vücudumuzun yaklaşık %70’i sudan oluşmuştur. Oldukça önemli bir yere sahip olan bu madde olan suyun formülü ise H2O olarak adlandırılır. Bir su molekülü ile iki hidrojen atomu ve bir oksijen atomunun birleşiminden oluşmaktadır. Suyun içinde yer alan çeşitli maddeler çözelti oluşturabiliyor. Bunun başlıca nedeni ise yağmur sularının göl ve nehir yataklarına karışarak toprağın geçirimli tabakasından geçip yer altı sularına karışmasıdır. Bu durumda ilk aşama olan yağmur suları nehirlere ulaşması öncesinde çeşitli toprak yapılarından geçmer. Bu toprak yapılarında bulunan çeşitli tuzlar suyun içinde çözünerek suya karışır.

Peki su nasıl arıtılır?

Bunlardan ilki kaynatma ve dinlendirme aşamasıdır. Suyu çaydanlıkta kaynattığımız zaman kireç tortusu oluştuğunu görürüz. Böylece sert sular kaynatıldığı sonra bir süre dinlendirilir ise suyun içindeki magnezyum ve kalsiyum iyonları tortular oluşturarak dibe çöker. Bu yöntem suları süzülerek yumuşak su elde edilmiş olunur. Ayrıca Arıtma su daha berrak görünür. Kimyasal arıtma ise atık suyun hızlı ve yavaş bir şekilde ünitelerden çeşitli kimyasal maddeler eklenip, bu kimyasal maddelerin atık suyun içindeki kirleticiler ile reaksiyona girerek çökelmesine denir.

Biyolojik arıtma ise endüstriyel veya evsel atık suların oksijensiz veya oksijenli bakteriler yardımı ile biyolojik olarak parçalanmasına denir. Fiziksel arıtma ise hiçbir bakteri veya kimyasal kullanılmadan mekanik işlemler ile atık suyun içindeki kaba atıkların yağ sıyırıcı paletler veya ızgara düzeneği ile uzaklaştırılmasıdır. Bu artıma sistemlerinin evde uygulanması ve olumlu sonuç vermesi imkânsız olduğu için su arıtma cihazları kullanmanız gerekir. Yukarıda anlatılan tüm arıtma sistemleri tek bir cihazda toplanmış olup sistemsel olarak uygun şekilde su arıtma cihazlarında çalışabilmektedir.

Su arıtma cihazlarının kalitesi her zaman çok önemlidir. Alacağınız su arıtma cihazının fiyatı sizin için belirleyici bir unsur olmamalıdır. Çünkü kendi bütçenize göre bir su arıtma cihazı alayım derken bünyenize hiçte uygun olmayacak suları arıtacak bir su arıtma cihazı alırsınız. Bazı su arıtma cihazları yaptığı ürünleri çok fazla abartarak insan sağlığına faydalı mineralleri de sudan ayırırlar. Mühendislik ve tasarım hatalarından dolayı kalitesiz su arıtma cihazları, suların mikroplarını arıtmadan, zehirli ve hastalıklı suların depolanmasına neden olurlar. Bu cihazlar piyasadaki ucuz ürünlerdir. En ucuz su arıtma cihazlarını araştırdığınızda sağlığımıza değer vermeyen firmalar tarafından yapıldığı ve kanserojen içerikli plastiklerden yapıldığı görülmektedir. Bu nedenlerden dolayı ucuz su arıtma cihazlarını alırken çok dikkat etmeniz gerekir. Genelde bu ürünler Çin veya Taiwan üzerinden getirilen su arıtma cihazlarıdır. Bu ürünler genelde kaliteye veya insan sağlığına dikkat etmezler. Yapabilecekleri en ucuz malları yapmaya çalışırlar.

Bu nedenle su arıtma cihazı alırken iyi firmaların ürettiği ürünlerden yana olmanız gerekmektedir. Bu ürünlerin garanti kapsamlarında gerekli kontroller ücretsiz olarak yapılmaktadır. Uluslar arası standartlara uygun mühendislik ve tasarımı sayesinde insan sağlığına zarar vermeyen su arıtma cihazları üretirler. Aynı zamanda su arıtma süresince gerekli mikropların ayrıştırılması ve suyu zengin mineral kaynaklardan koparılmaması sağlanmaktadır. Yaşam su arıtma cihazları yapımı bakımından en sağlam ürünlerdendir. Gerçekten alabileceğiniz en kaliteli su arıtma cihazları bulunmaktadır. Fiyatları size biraz pahalı gelebilir. Ama diğer cihazları alıp sürekli değiştireceğinize yaşam su arıtma cihazlarından bir tanesini alıp yıllarca kullanabilirsiniz. Su arıtma cihazları yorumları çoğu siteler üzerinde olumsuz olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunlar genelde arıtma cihazlarını kötüleyecek türde yorumlar atarlar. Ama genelde kullandıkları cihazlar kalitesiz oldukları için arıtma cihazlarını kötülerler. Bütün şikâyetler kullandıktan sonra çok çabuk bozulduğu üzerinedir. Veya suyu iyi arıtamamasından çıkan sorunlardır. Ama kaliteli cihazları kullananlar kişiler genel olarak bir sorun çıkmadığı için şikâyetçi değillerdir. Hatta çok daha iyi yorumlar bulunmaktadır. Yorumlarda genelde her gün damacana su almaktan kurtulan kişiler tarafından atılmıştır.  Hem sağlığınızı etkileyecek hem de bütçenizi rahatlatacak kaliteli su arıtma cihazlarını kullanmanızı öneririz.